БЪРЗО ТЪРСЕНЕ

ВИДЕО

АНКЕТА

Искате ли парламент 49 да излъчи кабинет?

Отминали анкети »

ИЗБРАНО ОТ АВТОРА

11 февруари 2015, 17:49 Видяно: 2961

Коулун, най-населеното място в света

Разположен в ничията земя между Китай и Хонконг, градът-блок е символ на беззаконие и порок

Изпрати FB
Размер на шрифта: + -


Снимка: 1 от 14


В северната част на Хонконг се е намирало едно от най-гъсто населените места в света. От 50-те години на 20-и век до 1994 г. над 33 000 души живеят и работят в Коулун, Оградения град – масивен комплекс от 300 свързани сгради, които оформят блок-град.


Намиращ се между Китай и управлявания от Великобритания Хонконг, градът е дом на беззаконие. Има славата на място, където свободно се консумира опуим, вихри се организирана престъпност. Друга „забележителност” са множеството зъболекарски кабинети.


Изображение 2


Фотографът Грег Джирард прекарва няколко години в разследване и документиране на мястото,преди то да бъде разрушено. Той работи с още един фотограф – Ламбо, по книга за Коулун, наречена „Градът на тъмнината – отново посетен” ("City of Darkness Revisited").


Някои от снимките са публикувани от Business Insider. Вижте как е изглеждало мястото:


Коулун е основан като селце в началото на 20-и век. След втората световна война в Хонконг масово прииждат имигранти от Китай. Къщите не достигат и предприемачите в Коулун започват да строят високи сгради, за да отговорят на търсенето.


Изображение 14


Над 33 000 души живеят в града, разположен на 6,4 акра. Той се счита за най-гъсто населеното място на земята.


Изображение 3


Въпреки че се намирал в границите на Хонконг, градът се водел под юрисдикцията на Китай като военна база. Това обаче го прави ничия земя и място за разцвет на престъпност. Градът се развива отсамо себе си, според нуждите на живущите.


Единственото валидно правило, заради близостта на летището, е височината на сградите. Те са до 13-14 етажа, за да не пречат на самолетите.


Изображение 4


Ограденият град се контролира от китайската мафия – Триадите, между 50-те и 70-те години, и е рай за проституцията, хазарта и дрогата. Джирард започва снимките си през 1987 г., когато мафията вече не властва там, но все пак лошата репутация на града се е запазила.


Улиците са толкова тесни, че за да върви по тях, човек трябва да се прилепи плътно до сградите. Мрежа от пасажи на между по-високите етажи също позволява да се стигне от точка до точка, без да се слиза на земята.


Изображение 5


Коулун не е място, на което бихте се разхождали, особено нощем.


 Изображение 6


 Г-н Луи, местният пощальон, е назначен през 1976 г. Когато Джирард се среща с него, той е един от хората, които познават всяко местенце в града.


Изображение 7


Заради липсата на всякакви регулации, наемите тук са ниски и мнозина стартират бизнес. Хо Чи Кам и съпругата му държат фризьорски салон до 1991 г. След разрушаването на града са принудени да си търсят работа, но не могат да си позволят наем за салона другаде.


Изображение 8


Лекари, зъболекари и специалисти с други свободни професии, които емигрират от Китай, не успяват да валидират дипломите си в Хонконг. Но в оградения град практикуват свободно. Коулун става известен с това, че работещите от Хонконг идват тук на лекар или зъболекар, защото е по-евтино. Уонг Чонг Ми е един от многото зъболекари в града.


Изображение 9


Липсата на рагулации облагодетелства и месарите. Гражданите на Хонконг идват тук, за да хапнат в някой от многото ресторанти, където се предлага кучешко месо. Яхнията от 6-месечни кученца от породата Chow е много популярна в страната, докато британските власти не я забраняват.


Изображение 10


Коулун е производствен център за много индустрии в Хонконг. Една от тях е производството на рибни кюфтета, популярни в ресторантите.


Изображение 11


Градът изглежда зловещо, заради многото опасващите го тръби, кабели и открити канали покрай сградите. Ниските етажи на блоковете са горещи, влжни и задушливи.


Изображение 12


Затова покривите се превръщат в място за сбирки на съседите вечер. Хората излизат на високо за разговори, за да проснат прането, да отметнат домашна работа или да поправят нещо.


Изображение 13


Въпреки намаляването на престъпността, нито британците, нито китайците имали намерение да толерират съществуването на града в подобна форма. През 1987 г. двете правителства се споразумяват да го разрушат. В следващите 5 години всички 33 000 жители са изгонени, а разрушаването започва през 1993 г. Хората получават парична компенсация, за да потърсят друг дом.




Източник: Economic.bg / Business Insider


 

Сподели:

Share to Facebook


Нагоре

0 Коментара | Коментирай

Публикуване на коментар

За да коментирате тази новина, трябва да влезете в сайта с Вашето потребителско име и парола.


Facebook коментари

Реклама

Социални мрежи: Facebook

Навигация в сайта: Каталог | Новини | Избрано от автора | Медия | Снимка на седмицата | Тема на седмицата | Проекти | Малки обяви

STROEJI.BG: Условия за ползване | За реклама | Контакти

Copyright © 2011-2025 ЕВРОМАРК 2011. Всички права запазени.

Stroeji.bg on Facebook